Terapia dwutlenkiem węgla zwanym „ cudownym gazem ” uznawana jest przez wielu specjalistów medycyny za największy przełom medycyny estetycznej. Początkowo korzystny wpływ dwutlenku węgla zauważono w medycynie, stosując go u pacjentów ze schorzeniami układu krążenia jak również w leczeniu stawów oraz łuszczycy. W latach 90 XX wieku badania wykazały, że iniekcja medycznym CO2 redukuje cellulit i lokalną tkankę tłuszczową. Stąd też rozszerzono zastosowanie terapii gazem we współczesnej kosmetologii.
Czym jest zabieg karboksyterapii?
Zabieg ten polega na śródskórnej lub podskórnej iniekcji kontrolowanych dawek czystego dwutlenku węgla. Jest to metoda wysoce precyzyjna, bezpieczna, mało inwazyjna oraz sprawdzona klinicznie odmładzająca skórę. Spektakularnie radzi sobie z redukcją cieni pod oczami, w walce z drobnymi zmarszczkami oraz zwiotczeniami skóry. Ponadto redukuje tkankę tłuszczową, cellulit a także rozstępy i blizny. W naszym salonie w Krakowie, karboksyterapia doskonale sprawdza się również w terapii łysienia, znacznie ograniczając wypadanie włosów i stymulując ich wzrost.
Skąd wynika efektywność karboksyterapii?
Na wysoką efektywność zabiegu wpływa działanie biochemiczne i mechaniczne dwutlenku węgla w tkankach.
Działanie biochemiczne
Infuzja dwutlenku węgla w skórze powoduje silne rozszerzenie naczyń, zwiększenie przepływu krwi i wzrost stężenia tlenu w okolicy poddawanej zabiegowi. W efekcie dochodzi do procesu neowaskularyzacji, czyli tworzenia przez organizm nowych naczyń krwionośnych. Podawanie do tkanek dwutlenku węgla wpływa na obniżenie pH i w związku z tym następuje efekt Bohra. Jest to fizjologiczne zjawisko, które polega na zmniejszeniu powinowactwa hemoglobiny do tlenu w warunkach obniżonego pH. Stąd też powoduje ono uwolnienie tlenu, co skutkuje wzrostem jego stężenia w tkankach.
W efekcie następuje stymulacja produkcji kolagenu i elastyny poprzez wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego. Należy podkreślić, że już po pierwszym zabiegu kurczą się włókna kolagenowe i poprawie ulega mikrokrążenie, uzyskując wygładzenie oraz wzrost elastyczności skóry.
Działanie mechaniczne
Iniekcja dwutlenkiem węgla rozbija złogi tłuszczowe. Wytworzony kwas węglowy w tkance uszkadza i rozpuszcza komórki tłuszczowe. Poprzez silne rozszerzenie naczyń krwionośnych dochodzi do zwiększenia przepływu krwi, stymulując metabolizm tłuszczu, w efekcie poprawiając drenaż limfatyczny i przyśpieszenie usunięcia toksyn z organizmu.
Jak wygląda zabieg karboksyterapii?
Podawanie gazu odbywa się za pomocą specjalnej aparatury. Lumiderm Carboxytherapy, pracuje ona na medycznym dwutlenku węgla Laparos o czystości na poziomie 99,5% i wyjątkowej sterylności, typowej dla urządzeń klasy medycznej. W aparaturze ustawiamy dawkę podawanego CO2, która jest uzależniona od miejsca zabiegowego i techniki pracy. Po iniekcji gazu w danym obszarze z użyciem specjalnie dobranej cienkiej igły pojawiają się drobne uwypuklenia, które wchłaniają się w ciągu kilku minut.
Odczucia podczas zabiegu jakie mogą nastąpić to lekki dyskomfort wywołany iniekcją, delikatne rozpieranie i ucisk w związku z deponowaniem gazu. Lekkie zaczerwienienia i obrzęk ustępują dość szybko, zatem bezpośrednio po zabiegu możemy wrócić do codziennej aktywności.
Karboksyterapia przynosi najlepsze efekty po zakończeniu serii zabiegów.
Dla kogo zalecane są zabiegi karboksyterapii?
Szczególnie rekomendowany jest dla osób borykających się z cieniami pod oczami, dlaczego?
Otóż zabieg karboksyterapii aktywuje czynnik wzrostu naczyń VEGF. Dochodzi do wytworzenia sieci nowych, elastycznych kapilar, dzięki czemu mikrokrążenie zostaje przywrócone. Zwiększony przepływ krwi, tlenu i składników odżywczych zaopatruje i wpływa na odnowę komórkową redukując cienie pod oczami. Ponadto następuje również stymulacja produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu zauważamy spłycenie zmarszczek oraz delikatne uniesienie górnej powieki.
Idealna metoda w walce z cellulitem i uporczywą tkanką tłuszczową
Wstrzykiwany dwutlenek węgla rozluźnia struktury cellulitowe, podawany pod ciśnieniem działa rozbijając tkankę tłuszczową. Komórki tłuszczowe są wrażliwe na CO2, a jego śródskórne lub podskórne iniekcje prowadzą do uszkodzenia adipocytów i wzrostu lipolizy. Usprawnione zostają przepływy limfatyczne, tak więc zastosowanie karboksyterapii pozwala zredukować nadprogramową tkankę tłuszczową a także cellulit w różnych jego stadiach (I-IV).
W naszym salonie w Krakowie, karboksyterapia w połączniu z endermologią LPG jest świetym rozwiązaniem i przyspieszeniem efektów antycellulitowych, dlatego często rekomendujemy połączenie tych technik.
Niwelowanie drobnych zmarszczek, blizn a nawet rozstępów
Karboksyterapia doskonale sprawdza się w rewitalizacji skóry twarzy, szyi i dekoltu, a także dłoni. Pobudzone zostają procesy regeneracyjne, dochodzi do stymulacji fibroblastów, zwiększając ilość kolagenu i elastyny, czego następstwem jest zagęszczenie i wygładzenie skóry. Z kolei rozbudowa kapilar, lepsze mikrokrążenie i dotlenienie skóry poprawiają znacznie koloryt skóry. Powyższe efekty działają w terapii zarówno w walce ze starymi jak i nowymi rozstępami, wypełniając i wyrównując miejsca zmienione. Karboksyterapia stosowana jest także w celu zniwelowania blizn, poprzez pobudzenie tkanek do procesów naprawczych i przyspieszonego gojenia. Jako uzupełnienie i przyspieszenie w osiąganiu efektów będzie połączenie zabiegów karboksyterapii wraz z radiofrekwencja mikroigłową.
Skuteczny zabieg na wypadanie włosów
Zabieg karboksyterapii można wykonać w terapii różnych typów łysień w tym łysienia androgenowego, jak również w przypadku terapii przeciwko wypadaniu włosów o różnym podłożu (stres, leki, zaburzenia hormonalne).
Iniekcja dwutlenkiem węgla na owłosioną skórę głowy, powoduje zwiększenie przepływu tlenu, krwi i składników odżywczych. Wzmożone dotlenienie w tkankach poprawia metabolizm komórek, z kolei zwiększone procesy metaboliczne potęgują możliwości wzrostu i rozmnażania komórek, a w przypadku łysienia czy wypadania włosów wiąże się to ze wzmocnieniem i wzrostem włosów.
Zabieg ten wpłynie na wydłużenie fazy wzrostu włosa (anagen), wzmocnienie cebulki włosa, zwiększenie liczby naczyń włosowatych odżywiających cebulkę włosa, a przede wszystkim redukcję wypadania włosów.
Dla wzmocnienia efektów zaleca się terapie łączoną wraz z mezoterapią igłową.
Jak często wykonuje się zabieg karboksyterapii?
W zależności od stopnia zaawansowania problemu, a także w celu osiągnięcia najlepszych efektów zaleca się serię 8-12 zabiegów w odstępie 7-10 dni.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- Ciąża i okres laktacji
- Ostra niewydolność serca
- Niedawny zawał serca
- Ciężka niewydolność płuc
- Ciężka niewydolność nerek i wątroby
- Choroby nowotworowe
- Infekcje bakteryjne i wirusowe (opryszczka, stany zapalne)
- Zaburzenia krzepnięcia krwi
- Nieuregulowana cukrzyca
- Epilepsja